מתוך שלל החוליים, הכאבים והמחלות, כאבי הגב הם ככל הנראה הנפוצים ביותר. כאבי גב יכולים לקרות בשל ישיבה לא נכונה, בשל העמסה של משקלים כבדים על הגב ונשיאה שלהם בצורה לא טובה, בגלל מכות וחבלות שמתרחשות לפעמים, כמו בתאונות דרכים וכן לפעמים מתוך נטייה גנטית ללא גורם חיצוני נראה לעין. יחד עם כל אילו, מתברר כי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי גב, היא שינה בתנוחה לא טובה ועל מזרן שאינו איכותי ולא מספק תמיכה אורטופדית טובה דיה. יכול להיות שגם אתם מזדהים כעת ומכירים את הכאבים העזים שבאים לידי ביטוי בעיקר לאחר השינה ואולי אפילו שואלים את עצמכם אם זה משהו שניתן לטפל בו. ובכן, בקצרה התשובה היא כן, בואו נדבר על כמה דברים שאפשר לעשות.

החליפו את המזרן בהקדם

אם הכאבים חוזרים והם עזים במיוחד, יכול מאד להיות שהמזרן שאתם ישנים עליו פשוט לא מתאים לכם ולא איכותי מספיק ורצוי לחפש מזרן אורטופדי חדש בהקדם  האפשרי. אם אתם חוששים שזה לא יפתור את הבעיה ולא מוכנים להוציא כל כך הרבה כסף על דבר מה שלא בטוח יעבוד, כדאי לנסות לרכוש טופר איכותי בתחילה. הטופר הוא למעשה שכבת נוחות שחוצצת ביניכם למזרן עצמו, ואם אתם רואים שהמצב משתפר לאחר שאתם ישנים עליו, זה בהחלט עשוי לרמז על כך שהמזרן לא מתאים לכם. כמובן שאם הבעיה נפתרת לגמרי אתם מסודרים ואין צורך לחפש פתרונות נוספים.

תרגול תנוחות שינה נכונות

שווה לדעת שיש תנוחות שינה שמעצימות את כאבי הגב. כך למשל, שכיבה על הבטן מותחת את הצוואר כלפי מעלה ועלולה לגרום לכאבים באזור הזה ושכיבה על הגב גם היא לא תנוחת השינה האידיאלית. התנוחה המומלצת ביותר היא תנוחת עובר בשכיבה על הצד, ועם תרגול מתאים אתם בהחלט יכולים להתרגל אליה. איך עושים את זה? פשוט הולכים לישון ככה ושמים שעון מעורר פעמיים במהלך הלילה על מנת לוודא שאתם עדיין ישנים בתנוחה הזו. תוך מספר שבועות הגוף שלכם כבר יתרגל לזה באופן טבעי.

כאבי גב אחרי השינה: מה אפשר לעשות?

כושר גופני

חשוב לדעת שכאבי גב הם הרבה פעמים תולדה של גוף מנוון וזה יכול להיות איתות לכך שאתם צריכים לחזור לשגרה קבועה של כושר גופני. כאשר אנו מתבגרים ושרירי הגב לא זזים ונמתחים על בסיס קבוע, זה יכול לגרום לכיווץ כרוני שלהם שיבוא לידי ביטוי במיוחד לאחר זמן רב של רפיון, כלומר אחרי שאנו קמים מהשינה. זה לא אומר שאתם צריכים להכין את עצמכם עכשיו להיות אלופי נינג'ה ישראל, אלא מספיק לאמץ שגרת כושר גופני טובה הכוללת תרגילים המפעילים את שרירי הגב ובעיקר מתיחות טובות. חשוב כמובן לסגל שגרה של תזונה נכונה כדי להבטיח שהכושר יביא תוצאות.

מקלחת חמה לפני השינה

הרבה פעמים, מי שסובל מכאבי גב לאחר השינה מרגיש זאת בעיקר בתקופת החורף כשהטמפרטורות צונחות. מומלץ בהחלט לעשות מקלחת חמה (ויש לנו אפילו טיפים למקלחת נכונה ומועילה) על מנת לחמם את הגוף ובעיקר את שרירי הגב לקראת הלילה. באופן דומה חשוב להקפיד על סמיכות חמות, ביגוד איכותי וחימום של החדר שבהחלט עשויים להביא גם הם להקלה.

הכאבים לא עוברים או מחריפים? פנו לרופא בהקדם

נכון, כאבי גם לאחר השינה הם נפוצים ביותר ולא כל מקרה מצריך פנייה באופן מיידי לרופא. עם זאת, אם ניסיתם את כל הדברים הללו ושום הקלה לא נרשמה ואתם אפילו חשים בהחמרה, אל תהססו ופנו רופא שלכם בהקדם האפשרי, זה עשוי להציל את הבריאות שלכם.

שיהיה בהצלחה, מאחלים שינה ערבה נטולת כאבים!