התזונה הקטוגנית מדוברת לא מעט, ולו בשל היתרונות שנוהגים לייחס לה. הדיאטה מתבססת על צריכת שומנים (וגם ירקות וחלבונים) ומתמקדת בהימנעות מפחמימות. בשל העובדה שהדיאטה מאפשרת להוציא את הפחמימות מהתפריט – אנשים רבים, ביניהם גם ספורטאים, מאמצים את התזונה הקטוגנית לחייהם. מהי התזונה הקטוגנית, והאם היא באמת אפקטיבית? על כך ועוד, במאמר שלפניכם.

לפצוח בדיאטה קטוגנית: כן או לא?

אם אתם מתכננים לפצוח בדיאטה שמתבססת על התזונה הקטוגנית, מוטב שתכירו אותה לעומק, ופה נעצור להמליץ לקרוא מאמרים מקצועיים בנושא. מלבד זאת, כדאי להכיר את הפודקאסט "אבות המזון" שעוסק בתזונה זו, ויוכל לסייע לכם להכיר אותה על בוריה. בין היתר חשוב לדעת, שתפריט הדיאטה מתמקד בהוצאת הפחמימות מהתפריט התזונתי, כמו לחמים, פירות, דגנים, וכן – גם קטניות. ומצד שני – הוספת שומנים לתפריט, כמו אבוקדו, טחינה, זיתים, אגוזים ועוד. כלומר, מדובר בתזונה שאינה פשוטה, ולא קל להתמיד בה לאורך זמן.

הדיאטה הקטוגנית כאמור, עשירה מאוד בשומנים, ועם זאת, כמעט ואינה מכילה פחמימות. כמו שרכב זקוק לדלק, כך גם הגוף, ומרבית התאים בגוף האדם משתמשים בגלוקוז כדלק לגוף, כשהגלוקוז מגיע למעשה מהפחמימות. אז מה קורה כשלא צורכים פחמימות? ובכן, במקרה כזה, במקום לפרק את הגלוקוז, מאגרי השומן הם אלה שמתפרקים. הדיאטה הזו, גורמת לגוף לפלוט לדם קטונים. הקטונים הללו מנוצלים כמקור אנרגיה.

מכאן, בהחלט ניתן לומר שהדיאטה הקטוגנית מסייעת לירידה במשקל (ואף עשויה לסייע לבעיות רפואיות נוספות, כמו אקנה). עם זאת, היא לא בהכרח שונה מהאפקטיביות של דיאטות אחרות, ולכן כדאי לשקול זאת מבעוד מועד ולהבין אם מדובר בתזונה הנכונה ביותר בעבורכם.

פה נעצור לציין כי בעבר, השתמשו בסוג תזונה זה כדי לטפל בהתקפי אפילפסיה, ועד היום היא נחשבת כיעילה לטיפול בהתקפים הללו. עם זאת, יש לא מעט דיאטות נוספות שמזכירות במאפייניהן את התזונה הקטוגנית, למשל דיאטת אטקינס.

תזונה קטוגנית האם היא באמת אפקטיבית

התאמה אישית לכל אחד

התזונה הקטוגנית חייבת להיות מותאמת באופן אישי, כך שכדאי ורצוי להגיע לדיאטנ/ית או איש/אשת מקצוע בתחום, על מנת שיבנו בעבורכם את התפריט האידיאלי ביותר, ולו כדי להימנע ממחסור ברכיבים חיוניים. במידת הצורך, תוכלו ליטול תוספי תזונה שונים. אם לא די בכך, יש לא מעט חסרונות בדיאטה זו, כמו תופעות לוואי שמאופיינות בחולשה, הקאות, עצירות ואפילו בעיות שינה – ולכן חשוב להיות במעקב ולהתייעץ עם איש מקצוע שבקיא בתחום.

שנסכם?

הדיאטה הקטוגנית קורצת ללא מעט אנשים, זאת הודות למכלול היתרונות שנהוג לייחס לה. היא מתבססת על צריכה מועטה מאוד של פחמימות, ובמקביל צריכה גדולה יחסית של שומנים. בשל כך, מדובר בדיאטה שלא תמיד קל להתמיד בה, ובטח שלא לאורך זמן – אבל זה אפשרי.

אם אתם מעוניינים לעבור שינוי תזונתי, ולבחור בתזונה הקטוגנית, מוטב שתתייעצו עם אנשי מקצוע מתחום התזונה, זאת כדי שיוכלו להתאים בעבורכם את התפריט האידיאלי ביותר.