לנעליים שלנו יש השפעה ממשית על בריאות כף הרגל. למעשה, לא פעם אנחנו מבצעים רכישה של נעל יפה אך כזו שעלולה להגדיל את הסיכון לפציעה, ועל כן רכישה של נעל צריכה להתבסס גם על הפרמטר הבריאותי. אילו נעליים בריאות ואילו לא? על כך – בסקירה המיוחדת הבאה.

בחירת נעליים איכותיות (ובריאות) לכף הרגל – כך תעשו זאת

תהליך רכישה של נעליים הוא תהליך בסיסי אותו כל אחד מאיתנו מבצע. הרי מי מאיתנו יוצא מהבית כאשר הוא אינו נועל נעליים? סביר להניח שאף אחד. אולם, האם חשבתם לעצמכם מהי ההשפעה של הנעל על כף הרגל שלכם? חוקרים גילו כי קיים קשר ישיר בין איכות הנעל לבין שמירה על כפות הרגליים, כאשר היום מגמה אותה ניתן לראות היא פציעות רבות המתרחשות לרוב כתוצאה מנעל שאינה איכותית וכתוצאה מכך לא מחלישות את כף הרגל ובהתאם לכך מגדילות את הסיכוי לפציעה. לחומר הגלם של הנעל יש משמעות אדירה מבחינת הבריאות, ועל כן מומלץ לבצע רכישה של נעל מחומר גלם איכותי כמו נעלי זמש, כל זאת בכדי להבטיח כי הנעל תעניק תמיכה בעבור כף הרגל לאורך זמן.

אילו נעליים בריאות לכפות הרגליים ואילו לא-

נעלי עקב: סיכון גבוה לפציעות וכאבים

רוב המומחים מסכימים כי נעלי עקב נחשבות לנעליים המסוכנות יותר לבריאות כפות הרגליים, וזאת בשל הלחץ המופעל על כפות הרגלים בעקבות העקב עצמו המוגבה מהקרקע. נוסף לכך, ככל שעולים בגיל כך הסיכון לכאבי מפרקים עולה ועל כן ההמלצה הגורפת היא להימנע עד כמה שאפשר מרכישה של נעל עקב, ובמידה ומחליטים כן לנעול – הדגש צריך להיות על נעל בעלת סוליה אורטופדית שאינה "לוחצת" את אצבעות הרגליים. בהקשר הזה צריך לציין כי לנעל שפיץ יש סיכוי גבוה להוביל לפטריות בכפות הרגליים, בשל העובדה כי הגוף מוטה קדימה וכי הן מגבירות את ההזעה בכפות הרגליים, ובהתאם לכך את הסיכוי להופעה של פטריות כמו גם חיידקים. המרווח הוא חשוב ועליו צריך לשים דגש ברכישה.

נעל שטוחה – דגש מיוחד

נעל בריאה לכף הרגל היא נעל שטוחה בעלת מרחב, וזאת מתוך מטרה למנוע עיוות בכף הרגל כתוצאה מלחץ המופעל בעקבות מידה לא נכונה. אולם, שימו לב כי כפכפים אינם מומלצים בשל העובדה כי כף הרגל חשופה לחלוטין ובשל כך הסיכוי לפציעה עולה, ועל כן עדיף לבחור תמיד בנעל בעלת גזרה התואמת את מבנה כף הרגל. לגזרה של הנעל יש משמעות (כפי שציינו לגבי נעל עקב) ועל כן רכישה של נעליים צריכה להתבצע אך ורק דרך חנות מקצועית המתמחה בייצור ושיווק של נעליים בעלות סוליה התומכת בכף הרגל באופן מלא. נוסף לכך, עדיף לבצע החלפה של נעליים לפחות פעם בשלושה חודשים, מתוך מטרה למנוע פצעי לחץ.