יש מצבים נפשיים שקל יותר להבחין בהם אצלינו ואצל הקרובים שלנו כמו למשל דיכאון וחרדה, ובייחוד כאשר אלו הן כרוניות ומופיעות באופן קבוע. לצד המצבים הללו, ישנם תסמינים או הפרעות שלעיתים לוקח לנו זמן להבחין כאשר הן מופיעות אצלנו ובוודאי כאשר הקרובים אלינו חווים אותן. אחת מההפרעות האלה היא ההפרעה המכונה OCD או בשמה העברי "הפרעה טורדנית כפייתית". רבים מכירים את ההפרעה הזו כדבר חמוד של אנשים פדנטים שחייבים שהכול יהיה מסודר במקום, שדברים יישארו בשלמותם וכי כל תהליך שיתחיל גם ימצא את סופו, אבל האמת שיש בהפרעה הזו הרבה יותר מכך. למעשה, מי שסובל מההפרעה הזו, לרוב חווה ירידה חדה באיכות החיים המשפיעה עליו ועל כל הסביבה. למרבה המזל ואודות לאלפי שנות רפואה, יש מה לעשות בעבור מי שסובל מ-OCD, אבל קודם כל חשוב לזהות שזה אכן המצב. בואו נכיר קצת יותר את ההפרעה הזו וננסה להבין איך אפשר לזהות אותה כשהיא מופיעה.

מחשבות חוזרות

שיעור הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית באוכלוסייה הוא כשלושה אחוזים וסובלים ממנה גברים ואנשים באופן שווה. הרבה אנשים סובלים מ-OCD מדווחים על מחשבות טורדניות שחוזרות כל פעם. על איזה מחשבות מדובר? ובכן זה משתנה מאדם לאדם, אך לרוב מדובר במחשבות כמו, לקפוץ בכל פעם שעוברים ליד בית עם מספר זוגי, אחרת משהו נורא עלול לקרות (דוגמה בלבד). לרוב הסובלים מההפרעה לא יצליחו לשחרר את המחשבות האלו ויהיו חייבים לפעול לפיהן. הדרך הראשונה לשים לב כאשר מישהו סובל מהפרעת טורדנית היא כשהוא נותן ביטוי למחשבות הללו. הדרך להפיג את החשש ואת המחשבות הוא ביצוע של טקסים מסוימים.

הכירו את הפרעת ה-ocd - מהי ואיך תזהו אותה

טקסים להקלת המחשבות

אז מה עושה מי שנתקעות לו בראש מחשבות שפשוט מסרבות לעזוב? פועל לפיהן כפי שכבר ציינו ועל כן חוזר על פעולות וריטואלים מסוימים שמקלים עליהן והופכים לטקסים של ממש. הטקסים עשויים להיות קשורים בסדר וניקיון, בהיגיינה אישית, בסידור של חפצים והם עשויים לחזור על עצמם במשך שעות ארוכות לפעמים, עד אשר הסובל מההפרעה "ממלא אחר ההוראה" של המחשבה ויכול להמשיך. בגלל זה רבים הסובלים מ-OCD מתקשים להחזיק במקומות עבודה ולתחזק קשרים רומנטיים וקשרים אישיים מסוגים שונים.

חרדה

הרבה פעמים, המחשבות החוזרות עשויות לגרום לסובלים מההפרעה לחרדה גדולה. החרדה נובעת מהפחד שמא לא יצליחו לעשות מה שצריך על מנת להיפטר מהמחשבות ובאופן כללי מהנוכחות של מחשבות שחוזרות על עצמן ואינן מרפות. במקרים מסוימים, עוברות  בראשם של סובלים מ-OCD מחשבות תוקפניות, כמו למשל כאשר הם עוברים ליד אדם מסוים וחוששים שמא יתקפו אותו בצורה מסוימת. לא מדובר באנשים אלימים או באלימות שתתממש ובמקרה הזה ההפרעה תגרום לחרדה גדולה אצל המאובחן ב-OCD שמא אכן יבצע את הפעולה הזאת.