טיפים לאימון נכון

כידוע, לפעילות גופנית יש משמעות אדירה מבחינה בריאותית ונפשית. יותר ויותר מבוגרים כמו גם בני נוער בוחרים להקדיש לא מעט מהזמן הפנוי לטובת פעילות ספורטיבית – החל מריצה ועד יוגה ופיליאטיס. יחד עם זאת, לא משנה באיזה אימון אתם מתמחים, חשוב לדעת כי אימון שלא מתבצע בצורה נכונה עשוי להוביל לפציעות קלות עד חמורות שמשביתות לחלוטין מפעילות. כיצד תוכלו להימנע מפציעות שישיבתו אתכם מפעילות?

להלן כללי ברזל שיעזרו לכם, כאשר בנוסף מומלץ לקרוא מאמר שמפרט עוד כמה טיפים שימושיים במיוחד המיועדים למתאמנים חובבים כמו גם מקצועיים. מוכנים? בואו נתחיל!

חימום לפני אימון

חלק מהותי שרבים נוטים לדלג עליו הוא חימום לפני אימון. החימום צריך להתבצע בפרק זמן של בין רבע שעה ועד לעשרים דקות לכל היותר, כאשר בחימום מומלץ לשים דגש על מתיחות של הגוף כמו גם על ביצוע של מתיחות דינאמיות שנועדו לעורר ולחמם את השרירים, לפני האימונים. את החימום נדרש לבצע בהתאם לסוג האימון – אם אתם מתכננים לצאת לריצה, שימו דגש בחימום על העלאת דופק באמצעות ניטור וקפיצות ואילו מדובר ביוגה, הקפידו למתוח היטב את השרירים בשביל ליצור אימון אפקטיבי.

הקפדה על מנוחה

מנוחה בין אימון לאימון היא חשובה מאוד לטובת שיקום הגוף כמו גם התאוששות של השרירים לאחר האימון, בייחוד אם מדובר באימון המתבצע בעצימות גבוהה. במידה ולא מקפידים לנוח, התוצאה עלולה להוביל לא רק לפציעות קשות אלא גם לחוסר יכולת להגשים את המטרות אותן הצבתם בעקבות עייפות וכן כאבים שמשפיעים על היכולת שלכם להמשיך בתדירות האימונים.

הגדלת סרגל המאמצים באופן מבוקר

הרצון להגיע להישגים באימונים שלכם הוא רצון משותף לכל מי שמתאמן. יחד עם זאת, הגדלת סרגל המאמצים ומאמץ יתר של הגוף עשוי להוביל לפציעות חמורות באימון, בעקבות תנועה לא נכונה או בעקבות חוסר התאמה של התרגיל ליכולת האישית שלכם. על כן, הגדלת סרגל המאמצים האישי צריכה להתבצע באופן מבוקר ותוך שימת דגש על הקשבה לעצמכם ולתחושות שלכם. לא פעם מתאמנים שמחליטים להתאמן באופן קבוצתי רוצים מאוד להגיע לאותם הישגים של אחרים, אולם היצמדות לתוכנית האימונים שלכם היא זו שתבטיח כי תוכלו להגשים להעלות את רמת האימונים, מבלי לפגוע בעצמכם.

רכישה של ציוד ספורט איכותי

גם אם אתם מתאמנים ע"פ הכללים, במידה ואין ברשותכם ציוד ספורט איכותי כמו נעלי ספורט אורטופדיות הסיכוי שלכם להיפצע עולה בעשרות מונים. דווקא בתחום הזה עדיף שלא לחסוך כסף אלא להשקיע ברכישה של ציוד שיספק לכם את התמיכה המלאה – החל מנעלי ספורט ועד חולצות מנפות זיעה, כל זאת מתוך מטרה להבטיח כי אתם לא רק שומרים על עצמכם אלא גם יוצרים תשתית בטוחה לאימון.

עבודה עם אנשי מקצוע

ניסיון של תרגילים חדשים עשוי להוביל לפציעות חמורות, במידה ולא מבצעים את התרגיל בצורה נכונה. מומלץ שלא לנסות בעצמכם את התרגיל אלא לקבל ליווי מצד אנשי מקצוע כמו מאמן חדר כושר מוסמך בשביל להבין כיצד לבצע את התרגיל בצורה טובה אבל גם בטוחה, כמו למשל הרמה של משקלים גבוהים מכפי שאתם בדרך כלל מבצעים. עבודה צמודה עם אנשי מקצוע מוסמכים יכולה לסייע לכם לא רק לטובת שיפור סרגל המאמצים אלא גם חשיפה לתרגילים אחרים ומורכבים יותר, ועל כן נדרש לבצע אותם באופן מפוקח ותוך שימת דגש על שמירה על כללי הבטיחות והזהירות.

לסיכום, באמצעות הטיפים אותם הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו ליצור מערך אימונים מוצלח ובטוח, כל זאת באמצעות שמירה על כללי הבטיחות אותם ציינו כאן במדריך.