טיפול CBT

כיום יש הרבה מקום לטיפול נפשי, ואכן קיימות שיטות רבות שמוכחות כיעילות. אחת מהשיטות היותר פופולאריות היא שיטת CBT – אם בשל אחוזי ההצלחה הגבוהים ואם בשל פרק הזמן הקצר שהשיטה מצריכה. אז מהי שיטת CBT, למי היא מתאימה, באלו מקרים היא מסייעת, כיצד היא עובדת, כמה היא עולה וכמה זמן לוקח לה להשפיע? לרשותכם מידע מקיף בנושא!

קהל יעד עלויות ואורך הטיפול

חשוב להבין שטיפול CBT מושתת על סכמה ידועה מראש, אך בכול פעם מחדש השיטה נבנית בצורה אישית. שיטה זו יעילה עבור בניית ביטחון עצמי, התמודדות מול חרדות, שינוי דפוסי התנהגות בעיתיים וכדומה. התהליך מתאים עבור כולם. עבור ילדים, בני נוער ומבוגרים. ניתן להעביר את השיעורים און ליין וכמובן שגם ניתן להיפגש אחד על אחד, כאשר בדרך כלל יש צורך בין 5 ל20 טיפולים – לא יותר מכך. מכאן שאם מחפשים פתרון יחסית מהיר, יעיל ושמסייע לפתור בעיה ממוקדת ועל הדרך לקבל כלי חשוב לחיים, יש לשקול לעבור סדרת טיפולי CBT. מה לגבי גובה ההוצאה? המידע על עלות הטיפול משתנה בין קליניקה אחת לשנייה, אך באופן כללי עלות של 50 דק טיפול נע סביב ה450 ש"ח, משמע סך הטיפול אינו עולה יותר מ5,500 ש"ח, ואם בוחרים בטיפול מקוון העלויות יורדות.

איתור מחשבה בעייתית והחלפתה

באופן כללי, שיטת CBT מזהה דפוס מחשבה בעייתי שמוביל בדרך כזו או אחרת לנזק. לאחר איתור הבעיה מחליפים את דפוס המחשבה. מחליפים בדפוס שמשפר את ההרגשה ושבמקביל מוביל לתפקוד יותר רצוי, לצד למידה של הרגלי התנהגות מפרים. שיטה זו עובדת ב3 מישורים מקבילים: היא פועלת במישור הגופני, הקוגניטיבי וההתנהגותי. שנרחיב? במישור הגופני עובדים על תחושות בחלקי הגוף. כך למשל אם בעת חרדה נוטים לזוע בחוסר נוחות, השיטה מלמדת כיצד מרגיעים את הגוף. מבחינה קוגניטיבית משקיעים באיתור מחשבות בעייתיות שמובילות לתחושת מצוקה. עם אותן מחשבות בעייתיות משחקים, עד שמצליחים "לרכך" אותן, וזאת באמצעות שילוב של עובדות שנלקחות מהמציאות. מה מבחינה התנהגותית? הרעיון הוא לשנות דפוסי התנהגות ובמקביל לאמץ התנהגויות רצויות.

אודות התהליך

מי שהנושא מעניין אותו, מוזמן למצוא ברשת חומר מקיף בנושא, לצד מגוון מדריכים כתובים שמאפשרים לתרגל לבד את השיטה. עם זאת, כאשר מדובר בבעיה קריטית, הדרכה אישית הכרחית. כמו כן, יש להבין שלעומת שיטות יחסית דומות, שיטה זו אינה "חופרת" בעבר, אלא היא מתמקדת במצב הנוכחי, מתוך מטרה מובהקת לפתור בעיות שנוכחות בחיינו. זה יכול להיות ביטחון עצמי נמוך, דימוי עצמי בעייתי, הפרעת אכילה וכדומה. עוד ראוי לציין שבשונה משיטות אחרות, שיטה זו בין היתר כוללת "שיעורי בית". מדובר במיני משימות שיש לבצע. משימות שמוכיחות יכולת והפנמה של התהליך, לצד צבירה של ניצחונות קטנים לאורך הדרך.

טיפול במחשבות קיצוניות ועיוות מציאות

הטיפול מסייע לפרק הכללות ולמתן מחשבות קיצוניות. כך למשל אם אדם חושב שהוא ייכשל מעתה והלאה בכול מבחן, רק כיוון שהוא נכשל בנושא מסוים, הטיפול יימצא כיעיל היותר. דוגמה נוספת? ובכן אם מישהו שומע על גל רביעי של קורונה וישר מסיק שאלפים ימותו, שהעבודה שלו תיפסק (למרות שעד כה הצליח לשמור עליה), שהילדים שלו יחוו קשיים חברתיים, שהוא ייאלץ לעבור דירה ואפילו להתגרש, הרי ששוב מדובר בעיוות מחשבה קיצוני, עיוות ששיטת CBT בהחלט עשויה לסייע לו. שנסכם? מדובר בשיטה שמסייעת להתגבר על פחדים, להוכיח לעצמנו שאנחנו יכולים ובאופן כללי לסייע למגוון בעיות. כל זאת לצד טיפול מתון והדרגתי שנעזר באיש מקצוע, ולצד שיתוף פעולה מלא. בהצלחה!

 

* המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.