ככל שהטכנולוגיה הולכת ומתקדמת, נראה שגם המענה הרפואי שאנו מקבלים הולך ומשתדרג. אם תבחנו את ההיסטוריה במאה השנים האחרונות, תגלו שתוחלת החיים בעולם המערבי עולה בקצב מסחררת, וכל זה הודות לטכנולוגיות חדשות בתחום איכות החיים ובפרט הרפואה, המאפשרות למדע להתגבר על מחלות קשות ועוזרות לאנשים לחיות שנים ארוכות בבריאות ובאיתנות. אם נלך רק 20 שנה אחורה, נראה כי אף אחד לא חשב שיום אחד המדפסות שכולנו מכירים ישמשו אותנו גם בתחום הזה, וכנראה שאף אחד לא חשב בכלל שהדפסה תלת מימדית היא דבר אפשרי. המציאות הוכיחה לנו אחרת וכיום הדפסות התלת מימד זה אחד התחומים הפופולריים ביותר שהופך מדי יום ליותר חיוני עבור שירותי הרפואה השונים. הביטוי הקיצוני ביותר לדבר הזה הוא הדפסות האיברים להשתלה בתלת מימד, תחום בהחלט חדשני שאפילו מזכיר לנו את מחוזות המדע הבדיוני, אבל האמת היא שזו טכנולוגיה מצוינת גם לדברים אחרים. בואו נבחן את הנושא וננסה להבין מדוע מדובר על משהו שחשוב שיהיה בכל מרפאה כיום.

מדפסת תלת מימד בשירות הרפואה: הדרך של מרפאות לרפואה מותאמת אישית

יצירת מודלים מדויקים

מיד נדבר על תחום הדפסת התלת מימד להדפסת איברים וכדומה, אבל אנחנו רוצים לדבר קודם כל על משהו חשוב ובסיסי לא פחות שמאפשרות המדפסות הללו. לקראת ניתוחים והליכים פולשניים בקורים בתוך הגוף של מטופלים, הרבה פעמים קשה לרופאים ואפילו לכאלו הנחשבים מקצועיים ומנוסים, לדעת בדיוק איך יראה התהליך וככל שמדובר על הליך מורכב יותר, כך הולכים וגוברים הסיכונים. כיום בעזרת מדפסת תלת מימד אפילו בסיסית, רופאים יכולים ליצור מודל מדויק של אזור הניתוח או הטיפול וכך להיערך מראש בצורה הטובה והמדויקת ביותר. כדי לבחור מדפסת תלת מימד טובה צריך להכיר אומנם את הדגמים השונים ולהבין מה מאפשר כל אחד מהם, אבל בסופו של דבר חשוב להבין שגם מדפסת בסיסית לשימושים הללו תעשה עבודה טובה ותאפשר לקבל תמונה מדויקת לקראת ההליך.

לאיזה שימושים זה מתאים?

ובכן, מלבד מרפאות המשפחה אולי, שלרוב צריכות את התמונה המדויקת הזאת, מדפסת תלת מימד איכותית תהיה חיונית כמעט בכל תחום של הרפואה. כך למשל, רופא שהיה צריך להסיר גידולים סרטניים מכליות של אישה, יצר מודל מדויק של הכליות כדי להבין איך להגיע בצורה מדויקת לכל גידול. השימוש הזה מתאים גם ברפואה פלסטית כאשר אפשר ליצור מודל מדויק של התוצאה הרצויה לאחר הטיפול ולפעול על פיו, ולמעשה מדובר על טכניקה טובה כמעט בכל תחום המצריך הכנה לקראת הליך ניתוחי.

כמו כן, בעזרת יצירת מודלים מודפסים בתלת מימד, אפשר להסביר למטופלים בדיוק מה הם הולכים לעבור ולהפיג את החשש שלהם לקראת הליכים כאלו ואחרים.

השתלת איברים מודפסים

זהו בלי ספק הדבר המרתק ביותר בתחום ומשהו שקורה כבר היום בהיקפים לא קטנים ברחבי העולם כולו. לפני מספר שנים הושתלו חוליות של עמוד שדרה במטופל אוסטרלי שהוכנו במדפסת תלת מימד. במקרה אחר בו ילדה שסבלה מבעיה בוושט ולא היה בנמצא מכשיר בגודל מתאים לטפל בה, הודפס מכשיר כזה במיוחד.

כפי שאתם יכולים לראות, הטכנולוגיה המיוחדת הזו בהחלט משרתת את אנשי הרפואה ברחבי העולם והיא מהווה פריצת דרך לא קטנה בכלל. חשוב לבחור את הדגם המתאים לכם בהתאם למחיר, ליכולות של המדפסת (כך למשל לפעמים צריך מדפסת שמאפשרת הדפסה עם חומרים מסוימים) וקצב ההדפסה הנדרש. אין ספק כי מדובר בבשורה חשובה ומשהו שהולך להפוך לחלק בלתי נפרד מעולם הרפואה.