טיפול באמנות

כיום יש לא מעט טיפולים מודרניים, ביניהם גם טיפול באמנות, כשאחת הדרכים הנפוצות בתחום היא שימוש בחומרי פיסול כמו חימר, דאס או קליי. טיפול באמצעות פיסול מקנה לא מעט יתרונות, והוא מאפשר לזהות תחושות ורגשות, ולהכיר את עולמו הפנימי של המטופל באופן מעמיק. מאמר בנושא.

חומרי פיסול נפוצים

חימר הוא חומר שכיח בעולם הפיסול. הוא עשוי מאדמה והוא חומר היסטורי שהיה בשימוש במאות קדומות יותר. במאה החמישית לפנה"ס, הפך החימר לחומר אומנותי, והחל משנות ה60 החלו להשתמש בו לטובת טיפול באמנות. כיום, יש חומרי פיסול נוספים שמהווים חלופה נהדרת לחימר כמו דאס או קליי (חימר קל). כל החומרים הללו גמישים במיוחד, ומאפשרים ליצור מגוון רחב של אלמנטים.

חשוב לומר כי דאס וחימר קל, שניהם חומרים נהדרים לעבודה עם ילדים, מאחר והם מתייבשים באוויר הפתוח, ולא מצריכים חימום מיוחד. כמו כן, החימר הקל הוא צבעוני, והוא מעודד את הילדים ליצור באמצעותו, זאת בשונה מדאס או חימר, שלהם צבעים ניטראליים.

טיפול באמנות

כיצד הפיסול תורם לטיפול באמנות?

ראשית נציין כי פיסול משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ופעוטות באופן ניכר, והשימוש בחומרים בעלי מרקם או טקסטורה שונה, יאפשר לחוות את חוש המישוש במלוא הדרו (ולהבין אם הילדים סובלים מוויסות חושי כלשהו). מלבד זאת, הפיסול מצריך מהמטופלים להשתמש בתנועתיות ולהפעיל כוח. כמו כן, יצירת אלמנטים תלת ממדיים מסייעת למטופלים להעתיק אלמנטים מהמציאות, ובכך משפרת את היכולת לבחון חפצים במרחב ולהעתיק אותם (גם אם לא באופן מדויק).

אחת התכונות החשובות ביותר בטיפול באמנות באמצעות פיסול, זו היכולת ליצור יש מאין, משום שזה עשוי לסייע למטופלים שמתקשרים ביצירת תקשורת בין אישית או בעלי חוסר ביטחון. המטופלים יכולים ליצור אלמנטים, דמויות ומבנים, ובכך לשקף את תחושותיהם ורצונותיהם הפנימיים. יתר על כן, הפיסול מקנה רגרסיה מסוגים שונים, ובים היתר רגרסיה מחשבתית או פרימיטיבית. פה נעצור להסביר שרגרסיה היא מנגנון הגנה, במסגרתו, המטופל מתנהג באופן שבו התנהג לפני, מאחר והוא מרגיש ביטחון. הרגרסיה מאפשרת למטפל להציץ אל עולמו הפנימי של המטופל.

 

טיפול באמנות הפך לתחום טיפולי נפוץ, ובייחוד בשנים באחרונות. זאת בשל העובדה שהיצירה מהווה כלי להעברת מסרים במהלך הטיפול, והיא מאפשרת למטופל לגלות את האני הפנימי שלו, להעלות תחושות ורגשות חבויים וליצור תחושת קתרזיס. כיום, ניתן למצוא לא מעט מכונים שמשתמשים בשיטת טיפול זו בארץ ובעולם.