ברכת המזון

האם אמונה דתית מתקשרת לשיפור המצב הנפשי והרגשי של האדם? והאם הדברים הללו יובילו אדם להיות מוערך יותר על ידי סביבתו? אלו הן שאלות לא פשוטות, ובמאמר שלפניכם ננסה לנסות לענות עליהן בצורה הכי טובה. בואו נדבר על אמונה דתית, והקשר שלה לבריאות הנפש.

האם אמונות דתיות משפרות את המצב הרגשי והנפשי של אנשים?

רבים יעידו שהאמונה הדתית מחזקת את מצבם הנפשי, וזאת בשל העובדה שכשיש במי להאמין, אנו נוטים לקבל בהבנה מקרים מסוימים ומעציבים, מתוך הנחה שה' בונה את הדרך ומכוון אותנו לסיטואציות שונות. אמונה היא אמונה, וככזאת לא ניתן להוכיח או להפריך אותה (למרות שיש מי שיחלקו על זה), עם זאת, ניכר שהאמונה עשויה לתרום למורל ולמצב הרוח של האדם, משום שמאמינים לרוב יאמינו שכל מה שקורה – הוא לטובה.

ברכת המזון

ברכות ותפילות – יצירת ריטואל קבוע בלו"ז

דתיים ומסורתיים רבים ממלאים את היום שלהם בתפילות וברכות, כמו נוסחים שונים לברכת המזון, ברכות השחר או תפילות שונות. ופה ניתן לומר שמדובר בחלק משמעותי שמסייע לבריאות הנפש. ראשית, התפילה מהווה עוגן עבור המאמינים, היא יכולה לחזק, לרומם ולנחם את המתפלל. מלבד זאת, האמונה מעניקה ביטחון, וההיצמדות לביצוע מצוות שונות מאפשרת לאדם להרגיש טוב יותר עצמו, מתוך ידיעה שהוא נותן טוב לבורא, והוא ישיב לו טוב בחזרה.

פה נעצור לציין שמי שסובל מOCD, נוהג לעיתים ליצור לעצמו טקסים, פעולות שונות שעוזרות לו להתמודד עם הבעיה. הפעולות הללו יכולות להיות גם תפילות או מצוות.

אנשים אשר מבצעים מצוות ומסייעים לזולת, הם אנשים שלרוב, מרגישים טוב יותר רגשית ונפשית. התחושה של עזרה הדדית היא אחת התחושות שנובעות מתוך סיוע לזולת וקיום מצוות בהתאם לאמונה.

כמה מילים לסיכום

האמונה הדתית עשויה להשפיע על בריאות הנפש באופן ניכר, מתוך הנחה שהכל לטובה. כמו כן, ביהדות יש לא מעט מועדים משמחים, בהם האדם חייב לשמוח – האמונה בכך מסייעת למאמין לשים בצד את מה שמעציב אותו. כמו כן, התפילה באפשרותה להרגיע את הנפש, מאחר והיא מהווה עבור המאמינים משענת ומעניקה ביטחון. אמנם לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי שהאמונה תורמת לבריאות הנפש, אבל בהחלט ניתן לומר שהיא עשויה לתרום ולהשפיע לטובה.

פה נעצור לציין, שאם אתם סובלים מבעיה נפשית – מוטב לפנות לרופא המשפחה על מנת שיוכל לסייע לכם באופן המקצועי ביותר.

בריאות שלמה!