רשלנות רפואית בהיריון יכולה להתבטא במקרים שבהם נולד תינוק עם מום, מעקב היריון לא תקין או נזקים אשר נגרמו כתוצאה מרשלנות לכאורה של הרופא המטפל. מתי ניתן להגיש תביעה ומה חשוב לדעת בנושא? על כך ועוד – במאמר הבא.

רשלנות רפואית בהיריון: זינוק של עשרות אחוזים במספר התביעות

בשנים האחרונות ניתן לראות זינוק במספר התביעות אשר מוגשות בגין רשלנות רפואית ההיריון. למעשה, ישנם לא מעט מקרים אשר במסגרתם ניתן להגיש בגין רשלנות רפואית – בין אם מדובר בתינוק אשר נולד עם מום או פיגור אשר לא התגלה במהלך בדיקות ההיריון השגרתיות. נוסף לכך, אחוז גבוה מהתביעות מוגשות בגין אי הפנייה לביצוע של בדיקות אשר מומלצות לנשים בהיריון, פענוח בדיקה אשר התבצע בצורה רשלנית, התעלמות ממצאים חשודים אשר התגלו בבדיקות במהלך תקופת ההיריון וכן אי בירור אודות גורמים גנטיים אשר עלולים להשפיע על מהלך ההיריון ובריאות האם והעובר. בכדי להוכיח רשלנות רפואית, נדרש להוכיח בפני בית המשפט כי הגורמים הרפואיים הפרו את חובת הזהירות הסבירה מרופא ובהתאם לכך נגרם נזק אשר בגינו ניתן לקבל פיצוי אשר מגיע לעשרות אלפי שקלים ולעתים אפילו יותר מכך.

רשלנות רפואית בהריון - מתי ניתן להגיש תביעה

מתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית ומה חשוב לדעת?

ראשית כל, כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית יש לפנות תחילה לעורך דין אשר מתמחה בתחום. עורך דין אשר מומחה בתחום של רשלנות רפואית בהיריון יכול לסייע בעבור האם והמשפחה לצורך בחינה של מסמכים רפואיים רלוונטיים אשר כוללים מעקב היריון,  תוצאות בדיקות ועוד. המסמכים הרפואיים חשובים מאוד לצורך הגשת התביעה, וזאת לאור העובדה כי הן מהוות חלק בלתי נפרד מהראיות. מרכיב הזמן כאן הוא הכרחי, וזאת לאור העובדה כי ככל שהזמן חולף קשה יותר לאתר את המסמכים כמו גם לספק את התמיכה והסיוע בגין הנזקים אשר נגרמו לכאורה. נוסף לכך, עורך דין יפעל לצורך קבלת חוות דעת של רופא מומחה בתחום בריאות האם והעובר, וזאת בכדי לבסס את הטענה כי הרופא או הגורמים הרפואיים התרשלו בתפקידם וכתוצאה מכך נגרם נזק. ככל שהנזק אשר נקבע גבוה יותר, כך ייקבע גובה הפיצוי בהתאם.

תביעת רשלנות רפואית בהיריון – מורכבת להוכחה

חשוב לציין כי תביעת רשלנות רפואית היא תביעה מורכבת אשר עלולה לקחת לא מעט זמן, וזאת בשל עומס אשר מוטל על בתי המשפט כמו גם הליכים ביורוקרטיים רבים. משום כך, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לצורך בחינת דרכי פעולה, כאשר בלא מעט מקרים ניתן לקבל את הפיצוי מחוץ לכותלי בית המשפט באמצעות הסדר. לכן, התביעה בהקדם האפשרי היא הכרחית הן לצורך קידום ההליך והן לצורך קבלת פיצוי באם אכן הייתה רשלנות באופן מהיר ככל האפשר.