הנקה

בשעה טובה הבייבי החדש הגיח (או הגיחה) לאור העולם ואת מתרגלת לחיים החדשים שהשתנו להם לחלוטין. אין ספק שלהיות אמא טרייה זה עניין שמביא איתו הרבה מאד דאגות. צריך לדאוג להחלפת חיתולים, למקלחות, לשעות שינה מסודרות, להתמודד עם גזים וכאבי בטן ולדאוג תמיד להתפתחות המוטורית והקוגניטיבית. ולצד כל אלה, נמצאת הדאגה הגדולה מכולן אולי – ההאכלה. בבית החולים יחזרו וידגישו בפנייך אנשי הצוות כי הדבר הכי טוב לתינוקך הוא חלב האם. והאמת? הם צודקים לחלוטין. נכון, ישנם כיום תחליפים מצויינים בשוק, אך אף אחד מהם אינו טוב כמו הדבר האמיתי. ועם זאת, ההנקה עשויה להיות במקרים רבים מאתגרת וכדי להצליח צריך להתאזר בהרבה סבלנות ורצון טוב. אז בשבילכן, האמהות הטריות ואלו שבדרך, הנה כמה טיפים חשובים שיעזרו לכן.

יתרונות ההנקה

כנראה שכבר שמעתן על זה מאלף ואחת כיוונים אז לא נכביר במילים. רק חשוב להזכיר כי בחלב האם יש את כל היסודות התזונתיים הדרושים לתינוקך, הוא עשיר בנוגדנים שיישמרו על בריאות ובחלבונים הדרושים להתפתחותו. בנוסף, ההנקה מצוינת בעבור האם שכן היא מכווצת את הרחם ומחזירה אותו למצב טרום ההריון, היא מונעת דיכאון אחרי לידה ומחקרים רבים מראים שאימהות מניקות סובלות הרבה פחות ממחלות שונות בהמשך חייהן.

הנקה

ההתחלה הכי קשה

נשים רבות נשברות ומותרות ממש בהתחלה ולכן זו נקודה שחשוב לזכור. בימים הראשונים לאחר הלידה החלב המיוצר בשדיים נקרא קולסטרום. הוא סמיך הרבה יותר ומכיל נוגדנים רבים וחומרים הכרחיים לתינוק בתחילת חייו. בימים אלו ההנקה מתאפיינת לעתים בקושי ונשים רבות מרגישות שהחלב כאילו נתקע כשחלקן מוותרות ועוברות לתחליפי החלב השונים. לגוף לוקח זמן להתרגל ולהבין את הכמויות עליו לייצר ועל כן חשובה כאן ההתמדה והסבלנות. אל תתייאשו, לאחר מספר ימים הכמות תגדל והחלב יצא בקלות רבה יותר, זה רק עניין של זמן.

שאיבה מגדילה תפוקה

מעוניינת להגדיל את התפוקה? הגדירי לך שעה מסוימת ביום בה תשאבי חלב. גם כאן השעון הביולוגי יעזור והשאיבה היומיומית תסייע בהגדלת התפוקה.

אין מקום להלקאה עצמית

ניסית הכל אבל התינוק לא שבע?  שאבת מספר פעמים והבנת שאין כמות מספיקה? ובכן, אחוז מסוים מן האמהות לא מפיקות מספיק חלב בשביל התינוק שלהן. זה לא אומר כלום עליהן, על בריאותן ועל היכולות האימהיות שלהן וחשוב שלא לשקוע במרה שחורה בגלל זה. אם את יכולה לשלב בין הנקה לתחליפי חלב, תינוקך יקבל את הכמות הדרושה לו וגם יהנה מהיתרונות של חלב האם.

הקסם שבחיבור

הכי חשוב שתזכרי שברגע שההנקה מתבססת, מובטחים לך רגעי קסם מופלאים עם תינוקך. שמרי על התמדה וסבלנות ותראי איך בחלוף זמן קצר בן זוגך יביט בך בקנאה ברגעים האינטימיים עם הבייבי החדש שאף אחד מלבדך לא יכול להעניק לו.